Około 700 ofiarodawców z całej Polski – głównie czytelników portalu Stacja7 wspólnie złożyło się na wydanie modlitewnika „Weź i się módl”. Rozważania, modlitwy, rachunki sumienia napisało do niego 100 księży i zakonników, przedstawicieli różnych charyzmatów i duchowości.

Redakcja Stacji7 zaprosiła do zrzutki, choćby niewielkimi kwotami wszystkich, którzy chcieliby mieć tego typu pomoc w modlitwie. Odzew przeszedł ich najśmielsze oczekiwania. – Traktowaliśmy to trochę jako test, czy ludzie naprawdę takiego modlitewnika potrzebują. Okazało się, że tak! Zrzutka została przeprowadzona bardzo szybko, a nasi czytelnicy okazywali nam wsparcie na różne sposoby, małymi i dużymi kwotami. Teraz oni wszyscy w pierwszej kolejności otrzymują to wydawnictwo – wyjaśnia Redakcja.

W modlitewniku znalazło się 365 odcinków przeznaczonych na każdy dzień roku. Wszystkie pogrupowane według myśli, problemów, z którymi najczęściej zmagają się wierni w codziennym życiu, m.in. dom, przyjaźń, kłamstwo, przemijanie, decyzja, radość, rodzice. Każdy z tych tematów-podpowiedzi modlitewnych został opatrzony cytatem z Pisma Świętego, rozważaniem oraz rachunkiem sumienia. – To prawdziwe “pospolite ruszenie” ludzi, szturmem do nieba. Nauka prostej modlitwy opracowana przez 100 kapłanów, pomaga na drodze rozwoju w modlitwie – mówi Aneta Liberacka, redaktor naczelna Stacji7.

Skąd pomysł na wydanie akurat moditewnika? – Zauważyliśmy jak wielką popularnością na naszym portalu cieszą się teksty różnych modlitw, litanii czy rozważań, które zamieszczamy. Uznaliśmy, że ludzie bardzo tego potrzebują, szukają wsparcia w swojej codziennej modlitwie – mówi Andrzej Mitek, manager portalu Stacja7.

Redakcja zwraca też uwagę, że wielu dorosłych wierzących zostało w swojej modlitwie na etapie wieku dziecięcego. “Z pozoru – to dobrze, przecież mamy się stać jak dzieci, by wejść do Królestwa Niebieskiego. W rzeczywistości jest zgoła inaczej. Jeśli chcesz się dobrze posługiwać językiem obcym, nie przyda Ci się poznany w dzieciństwie poziom A1. Gdy lepiej poznasz obcy język, lepiej poznasz świat opisywany w tym języku. By poznać Boga, musisz się nauczyć Jego języka, języka ludzkiego, choć trochę obcego, jakim On, Bóg, zwrócił się do Ciebie” – pisze ks. Przemysław Śliwiński we wstępie do książki.

Do napisania tego modlitewnika zaproszono jednak nie jednego kapłana, choćby bardzo znanego i cenionego kaznodzieję, ale aż stu kapłanów, zarówno znanych i rozpoznawalnych duszpasterzy, jak i tych służących modlitwą i słowem w zaciszu klasztornym. – Pomysł był taki, że zaprosimy do tej wspólnej modlitwy tylu kapłanów, ilu zdołamy. Każdy z nas przecież ma swoją grupę zaprzyjaźnionych, wspaniałych księży. W ten sposób, zaczęliśmy pisać do naszych przyjaciół. Okazało się, że każdy z nich z wielką chęcią chce podjąć wyzwanie. Każdy z nich także ma ogromne pragnienie wspólnej modlitwy. Zwłaszcza dziś. Zwłaszcza kiedy wszystkim nam nie jest łatwo – mówi Aneta Liberacka.

Redakcja podkreśla, że dzięki pozyskaniu tak wielu różnych kapłanów udało się pokazać bogactwo duchowości w Kościele oraz umożliwić osobom o różnych osobowościach odnalezienie wrażliwości sobie bliskich.

Modlitewnik jest dostępny w sprzedaży od poniedziałku poprzez sklep Dobroci.pl Będzie również nieodpłanie rozdawany różnym miejscom, które zgłosiły takie zapotrzebowanie: duszpasterstwom młodzieży, świetlicom środowiskowym, miejscom, gdzie przychodzą ludzie szukając duchowego wsparcia.

ad/Stacja7